Byli jste
v lázních a jednou z procedur, které jste navštívili, byl parafínový zábal či obklad, a vy nevíte co to vlastně je a proč se nejen v lázeňství tak často využívá? V tomto článku vám odhalíme jeho kouzelné vlastnosti a pokud jste jej ještě nevyzkoušeli, prozradíme, jak by mohl pomoci i vám.
Co je to vlastně parafín?
Parafín je
směs nasycených uhlovodíků bez zápachu i chuti. Využívá se pro aplikaci pozitivní termoterapie v lázeňství, před masáží či rehabilitací, ale i v kosmetických salónech. Vlastnosti, kterými
medicinální parafín vyniká před běžným parafínem pro průmyslové účely, jsou především nízký stupeň tání (cca 46-52 °C) a dlouhodobé uvolňování tepla.
V lázeňství se využívá zejména jako procedura
pro léčbu degenerativních onemocnění.
Pomáhá při:
- artróze (převážně drobných kloubů ruky),
- revmatoidní artritidě,
- Bechtěrevově chorobě,
- poúrazových a bolestivých stavech,
- a neurologických onemocněních.
Používá se i k ovlivnění HAZ (tzn. hyperalgických kožních zón), uvolnění svalů, zlepšení prokrvení i krevního oběhu. Bezbarvý vosk zlepšuje také elasticitu kůže, bojuje proti tvorbě vrásek a celulitidy a kůži i čistí.
Mechanismus účinku parafínu spočívá v
rozšíření kapilár a zlepšení látkové výměny. Tato procedura je příjemná a u pacientů velmi oblíbená. Při terapii dochází k intenzivní hydrataci kůže s dlouhotrvajícím efektem.
Kam a jak parafín aplikovat
Formy aplikace parafínu jsou různorodé. Používáme jej jako
parafínové rukavičky,
parafínový obklad nebo
parafínový zábal. Na rozdíl od zábalu je u obkladu na tělo přikládána parafínem napuštěná dečka, na kterou se přiloží igelit a na něj ještě froté ručník. Tuhnutím napuštěné dečky dochází k uvolňování tepla a prohřívání dané části těla.
Parafínový zábal se nejčastěji
aplikuje na ruce. Samotná aplikace pak vypadá tak, že pacient opakovaně noří ruce do roztátého parafínu v parafínové vaně. Následuje opět vrstva igelitu a na konec froté ručník. S takovýmto zábalem pacient 20-30 minut relaxuje. Po proceduře se vrstvy je oloupou z ošetřované části těla. Díky intenzivní hydrataci kůže se „parafínové rukavičky“ používají hojně v kosmetických salónech.
Lázeňské procedury v pohodlí domova
Fenomén parafínových rukaviček pro domácí terapii nás inspiroval, a pokud se rozhodnete vyzkoušet tuto skvělou terapii i vy, budete potřebovat:
parafín,
parafínovou vanu a
parafínový olej.
Projděte si praktické tipy před aplikací.
- Před terapií si ruce vydezinfikujte.
- Ponořte ruce na pár sekund do roztaveného parafínu. Vyndejte je, nehýbejte prsty a nechte pár sekund ztuhnout. Tento bod opakujte minimálně 3krát.
- Zabalte ruce do igelitu a nakonec do ručníku.
- Nechte působit 20-30 minut.
- Parafín z rukou sloupněte.
Pro zaručeně hedvábný výsledek procedury vám přikládáme návod na
přípravu parafínové směsi a ohřívání parafínu.
Aplikaci parafínu vždy konzultujte s lékařem
Je totiž možné, že kvůli vašemu zdravotnímu stavu či aktuálnímu rozpoložení z této terapie nebudete těžit, ale spíše vám uškodí. Dejte pozor na kontraindikace a vždy se poraďte s lékařem, zda jsou parafínové terapie vhodné i pro vás.
Neaplikujte parafín na
- otevřené rány,
- akutní onemocnění kůže,
- při horečce,
- a v těhotenství.