Cvičení s TRX
TRX je
posilovací závěsný systém, který je složen z dvou nastavitelných lan zakončených madly. TRX je zkratka pro
Total-Body
Resistance E
xercise, což napovídá, že umožňuje procvičit
svaly celého těla. Tento
závěsný posilovací systém se stal součástí již mnoha posiloven, sportovních zařízení, ale také rehabilitačních center.
Proč cvičit s TRX
TRX je systém, díky kterému
zatížíte celé tělo. Pomáhá s rozvojem funkčních pohybových vzorů. TRX
cvičení má nižší riziko zranění,
je zábavné a výsledky tohoto cvičení uvidíte rychle. Cvičením na závěsných lanech posilujete CORE aniž byste o tom věděli - je ideální pomůckou pro všechny vyznavače
fitness. TRX systém je velmi oblíbený proto, že je na něm možné vymyslet velkou
spoustu cviků a procvičit tak úplně celé tělo jen s jednou pomůckou a vlastní vahou těla. Bezespornou výhodou je také to, že TRX popruhy si můžete vzít prakticky kamkoliv a cvičit kdekoliv se vám zachce: v posilovně, doma, v přírodě, na zahradě, na dovolené či o pracovní pauze ve vašem zaměstnání.
Vyzkoušejte posilovací závěsný systém
Kdo může s TRX cvičit
Cvičení na TRX závěsném systému je
vhodné pro všechny. Náročnost cviků je možné jednoduchým způsobem snížit nebo zvýšit, a tak si na své přijdou i milovníci těžkých vah či úplní začátečníci. Populární je TRX systém také u profesionálních sportovců, kteří využívají tento systém v rámci kondičních tréninků, přípravy na závodní sezónu či jako kompenzační cvičení. Oblibu si získal i u dětí díky jeho nekonečné možnosti zábavných cviků. TRX cviky se dají jednoduše přizpůsobit i pro cvičení seniorů.
Tipy na cviky na TRX
Náročnost cviků si upravujete podle míry sklonu. Čím více "ležíte", tím náročnější cvik bude. Čím více se blížíte normálnímu stoji, tím bude cvik jednodušší.
1. Cvik na zádové svaly
Výchozí pozice
Stoj s nohama roznoženýma na úroveň kyčlí, aktivní nitrobřišní tlak, napřímená páteř. Madla TRX systému držte pevně v natažených rukách. Zápěstí je ve středním postavení tzn. palcovou stranou nahoru.
Provedení cviku
S výdechem krčte lokty podél těla.
U tohoto cviku si dávejte pozor na zvedání ramen. Ramena i lopatky by měly být po celou dobu zasazeny a taženy směrem do zadních kapes.
2. Pro pevné ruce
Výchozí pozice
Stoj s nohama roznoženýma na úroveň kyčlí, aktivní nitrobřišní tlak, napřímená páteř. Madla TRX držte v předpažených rukách 90° k tělu a natažených rukách dlaňovou stranou nahoru. Ramena a lopatky jsou taženy dolů jako do zadních kapes u kalhot.
Provedení cviku
S výdechem pokrčte lokty tak, aby dlaně šly směrem k čelu.
Dbejte na postavení lopatek a ramen. Častou chybou u tohoto cviku je, že aktivitu bicepsů přebírá aktivita horního trapézu, což není žádoucí.
Další pomůcky pro domácí cvičední
3. Kliky
Výchozí pozice
Stoj s nohama roznoženýma na úroveň kyčlí, aktivní nitrobřišní tlak, napřímená páteř. TRX madla držte v natažených rukách před tělem tak, aby vám popruhy TRX procházely nad rameny. Toto je pozice obdobná vzporu.
Provedení cviku
Udělejte klasický klik. Místo opory o zem však použijte oporu o madla TRX. S výdechem se vraťte do původní pozice.
Dávejte si pozor, aby při kliku nešly lopatky k sobě, lopatky by měly být stabilizovány a taženy směrem dolů podél páteře.
4. Dřepy na jedné noze
Pokud jsou pro vás dřepy na jedné noze nepředstavitelné, pak vám právě TRX může hodně pomoci s nácvikem. Přebírá za vás část váhy vašeho těla a vy tak uděláte tento dřep mnohem snadněji.
Výchozí pozice
Madla držte v natažených a předpažených rukách. Stojíte na jedné noze tak, aby kotník, koleno i pánev byly v jedné rovině. Pánev nesmí vybočovat. Druhá noha je natažená a mírně přednožená. Páteř i hlava jsou napřímené. Nitrobřišní tlak je aktivní. Ramena jsou tažena dolů a do široka.
Provedení cviku
Pomalu přejděte do dřepu a s výdechem a popřípadě s dopomocí horních končetin se opět zvedněte.
5. Boční výpady
Výchozí pozice
Jednu nohu si zavěste do popruhu pod madlem. Druhá noha stojí bokem k TRX tak, aby kotník, koleno a pánev byly v jedné rovině. Pánev se nikam nevychyluje a je v rovině rovnoběžné se zemí. Nitrobřišní tlak je aktivní a páteř i hlava jsou napřímené.
Provedení cviku
Pomalu jděte dolů do výpadu, jako byste si chtěli sednout na židli. Koleno by mělo být neustále nad kotníkem. S výdechem se vraťte zpět nahoru do původní pozice.
6. Klasické výpady s výskokem
Výchozí pozice
Jednu nohu si zavěste do popruhu pod madlem. Stojíte zády k TRX. Druhá noha stojí s kotníkem, kolenem a pánví v jedné rovině. Pánev je rovnoběžně se zemí. Páteř napřímená, aktivní nitrobřišní tlak.
Provedení cviku
Plynule přejděte dolů do výpadu tak, aby koleno bylo stále nad kotníkem. S výdechem se odrazte a vyskočte mírně nad zem.
Dávejte si při provedení výpadu pozor na vychylování pánve. Trup by měl být po celou dobu v jedné rovině se stehnem zavěšené dolní končetiny.
7. Hamstringy
Výchozí pozice
Nohy si patami zavěste do popruhů pod madly. Lehněte si na zem s nataženýma nohama na TRX. Nitrobřišní tlak je aktivní. Tělo je v jedné rovině a nikde se neprohýbá.
Provedení cviku
S výdechem pokrčte kolena směrem k sedacím kostem tím, že zatlačíte patami do popruhů. Zbytek těla se zvedá jako prkno. V konečné pozici jste o zem opření pouze v oblasti lopatek, zbytek těla je nad zemí.
8. Most
Výchozí pozice
Opět ležíte na zemi s patami zavěšenými na
posilovací pomůcce TRX. Tentokrát však s pokrčenými koleny. Zbytek těla leží na zemi. Nitrobřišní tlak je aktivní. Páteř a hlava napřímená.
Provedení cviku
S výdechem zatlačte to popruhů a kontrakcí hýžďových svalů zvedněte pánev nad podložku.
9. Pevný střed těla
Výchozí pozice
Nohy jsou zavěšené nárty v popruhách pod madly. Zbytek těla je v pozici prkna. Natažené horní končetiny jsou opřené o podložku pod úrovní ramen. Aktivní nitrobřišní tlak.
Provedení cviku
S výdechem přejděte do pozice střechy. Pohyb provádějte tahem, ne švihem.
Páteř by měla být po celou dobu napřímená a hlava by měla být v jejím prodloužení.
10. Šikmé břišní svaly
Výchozí pozice
Opět jste v pozici prkna s nataženýma rukama opřenýma pod rameny a s nohama zavěšenýma na TRX. Aktivní nitrobřišní tlak a napřímená páteř i hlava.
Provedení cviku
S výdechem přitahujte střídavě pravé a levé koleno k břichu.
POZOR: Častou chybou bývá nechtěná aktivita trapézů, proto si u všech cviků dávejte pozor, aby horní část trapézu nepřebírala aktivitu jiných svalů a nedocházelo tak k jejich přetěžování.