Co to masáž vlastně je
Slovo masáž je odvozené od řeckého massó, tedy mačkat nebo hníst. Většina lidí si masáž spojuje s příjemnými pocity, prožitky a emocemi. Ale co se vlastně s naším tělem při masáži děje? Masáže mají účinek:
- mechanický – podpora návratu odkysličené krve pro její rychlejší okysličení a tím i rychlejší regeneraci,
- biochemický – zlepšení prokrvení kůže, projevující se jejím zčervenáním,
- reflexní – ovlivnění informací jdoucích do mozku a tím změna reakce.
Jak na domácí masáž
Masáží je nepřeberné množství. Existuje klasická masáž, sportovní masáž, reflexní masáž, lymfatická masáž, přístrojová masáž či masáže útrobních orgánů. Pro všechny druhy masáží jsou k dostání vhodné
masážní prostředky, které dokáží tělo zahřát nebo dodat tělu potřebné
uvolnění po sportovním výkonu. Znalost těchto rozdílných druhů masáží přenecháme odborníkům a podíváme se na několik technik, se kterými si poradí i úplný laik a navíc v pohodlí domova.
Techniky, které můžete využívat při své domácí masáži
1.
Tření – se provádí palci, bříšky prstů či dlaní v závislosti na velikosti masírované části těla. Tato technika se provádí dlouhými tahy a využívá se hlavně s cílem předehřát masírovaného. Tření je hmat povrchový, prováděný jemným tlakem, při kterém můžete pozorovat zčervenání kůže. Při masáži končetin se hmat provádí zespoda nahoru
tedy od prstů ke kořenovému kloubu. Při návratu dbejte na zmírnění tlaku, abyste třením vyhnanou krev nevraceli zase zpátky od srdce.
2. Roztíráním a vytíráním – již oslovujete hlubší vrstvy kůže, vazivo, fascii i sval. Používá se větší tlak vyvíjený palcovou částí dlaně či bříšky 1. až 3. prstu. Tento hmat provádějte krouživými pohyby nebo podélnými dlouhými tahy. I u tohoto hmatu respektujte tok krve.
3.
Hnětení – je nejnáročnější hmat, kterým oslovujete hluboko uložené struktury a převážně svaly. Existuje několik druhů hnětení:
- Vlnovitým – hnětením nadzvedněte svalovou masu a rukama zatlačte v opačném směru (jednou rukou zatlačte nahoru a druhou rukou dolů), tím se vytvoří z masy svalů a kůže vlnka. Postupně se posouvejte v podélné ose a střídejte směr tlaku.
- Krouživé – hnětení se využívá na oblých místech (např. holeň). Opět využijte obě dvě ruce. Ruce si položte tak, aby byl palec na jedné straně a 2. až 5. prst na druhé straně. Opět provádějte protisměrný pohyb rukou s posunem po podélné ose.
- Válení – provádějte s všemi nataženými prsty na jedné straně. Masírovanou oblast vložte mezi dlaně a opět vykonávejte protisměrný pohyb rukou s posunem ve směru ke kořenovým kloubům. Válení se provádí výhradně na končetinách.
- Přerušovaným stiskem – opět chytněte masu svalů a kůže, jako tomu bylo u vlnovitého hnětení s tím rozdílem, že tentokrát masu pouze stiskněte a následně pusťte. Hmat je výhodné využít na místech s velkým množstvím svaloviny. Opět aplikujte směrem nahoru ke kořenovým kloubům.
- Protlačení – provádějte celými dlaněmi, pěstí nebo špetkou. Aplikujte ho na místa s bujně vyvinutým svalstvem. Pomalu se zanořujte do hloubi svaloviny a poté tlak rychle a důrazně uvolněte.
4.
Tepání – se aplikuje nárazem, rytmicky a pod stále stejným tlakem. Aplikujte pěstí, malíkovou hranou, dlaněmi nebo prsty.
5.
Chvění – jsou v podstatě vibrace. Jemné chvění masírovaného spíše relaxuje a tvrdé chvění naopak stimuluje/tonizuje. Chvění provádějte dlaní, vidličkou tvořenou 2. a 3. prstem nebo opět špetkou.
6.
Pasivní pohyby – zařaďte do závěrečná fáze
masáže. Slouží k celkovému uvolnění masírovaného.
TIP EUREKO: K domácí masáži můžete využít i blahodárné účinky konopného oleje.
Jak na masáž zad
Masáž zad je asi nejpoptávanější masážní vůbec, proto vám sepíšeme ukázku, jak taková
masáž zad může doma vypadat. Začněte třením zad v dlouhých tazích začínajících od hrudních obratlů, podél páteře až k hýždím. Pokračujte
vytíráním a roztíráním palcovou stranou dlaně se začátkem opět u hrudní páteře k ramenům. Vytírat můžete i meziobratlové a mezižeberní prostory. Využijte také roztírání hřbetem ruky (sevřenými pěstmi) směrem od páteře do stran. Následuje
hnětení, pro které se v oblasti zad využívá vlnění ve třech rovnoběžných, podélných liniích – v linii podél páteře, v linii podél lopatek a v linii od zadního okraje podpaží. V dalším kroku vyzkoušejte
tepání – vějířovité, pěstí, dlaněmi či hrstí.
Chvění provádějte plochou dlaně a roztaženými prsty nebo vidličkou od oblasti mezi lopatkami směrem k hýždím. Na samém závěru aplikujte
pasivní pohyby masírovaných svalů. Jednou rukou fixujte bedra a kříž masírovaného a druhou ruku podložte pod hrudní kost. Následně mírně zvedněte horní trup nad podložku.
TIP EUREKO: Nebojte se domácí partnerskou masáž "okořenit". Díky několika snadným technikám to zvládnete sami. Pomoci mohou i masážní svíčky, afrodiziaka či speciální oleje.
Co budete k masáži potřebovat
K masáži budete potřebovat nějaké masážní prostředky zajišťující skluz po kůži např.
emulze,
gely,
krémy či
oleje. Místnost, ve které
masáž provádíte by měla být prostorná a dobře větratelná a masírovaný by se v ní měl
cítit dobře a uvolněně. Ruce „maséra“ by neměly mít poškozený kožní kryt a měly by být náležitě očištěny, ideálně
desinfekcí. Pokud jste ten, co masíruje, dejte si pozor také na délku svých nehtů. Co se týče masírovaného, ten by měl být pečlivě umyt a pokud při masáži svléká jen část svého oblečení, měl by se ujistit, že zbytek oblečení ho nikde neškrtí a cítí se pohodlně. Relaxovaná pozice masírovaného je samozřejmostí.
TIP: Vyzkoušejte i naše rašelinové termofory a hřejivé polštáře, se kterými potřebná místa velmi rychle prohřejete.
Kdy masáž neaplikovat
- při horečce či velké únavě,
- při akutním zánětlivém a infekčním onemocnění,
- kůže postižená hnisavým či plísňovým zánětem,
- v oblasti křečových žil, bércových vředů a zánětů žil,
- v místě čerstvého poranění či porušení kožního krytu,
- při nádorových onemocněních,
- při krvácivých chorobách, pokročilé ateroskleróze a osteoporóze,
- min. 2-3 hodiny po jídle,
- při onemocněních orgánů břišní dutiny a orgánů pánve,
- při graviditě, pokud se u vás objeví první příznaky těhotenství, 2 měsíce po porodu a při menstruaci (v případě masáže břicha).
Pokud se vrhnete do domácích masáží, zbystřete! Masáž nikdy neprovádějte v oblasti přední strany krku, v oblasti prsou u žen a prsních bradavek u mužů, v oblasti pohlavních orgánů, v oblasti třísla a podpaží.