Problémy s plodností se v současné době dotýkají stále většího počtu párů, které se snaží o početí. V mnoha případech stojí za potížemi široká škála faktorů, od hormonální nerovnováhy až po strukturální změny. Během snahy o miminko se lidé často více zaměří na zdravý životní styl a začnou se zajímat o to, jak početí přirozeně podpořit. Často narazí na metodu Ludmily Mojžíšové – speciální soubor cviků, který pomáhá jak s podporou plodnosti, tak i následným těhotenstvím, porodem a rekonvalescencí po porodu, a to díky posilování a uvolňování svalů pánevního dna. Pojďme si o této metodě a jejím principu povědět víc.
(Ne)plodnost a vliv pohybového aparátu
Cvičení podle Mojžíšové pomáhá řešit problémy s tzv. funkční neplodností. To znamená, že lékař neobjevil u ženy žádnou trvalou poruchu pohlavních orgánů (jako jsou záněty, srůsty apod.), je narušena pouze funkce reprodukčního systému. Sestava cviků pro podporu otěhotnění zlepší prokrvení a nervové zásobení pohlavních orgánů. Pánevní dno je malou svalovou skupinou. Je stejně jako všechny svaly v těle propojené s dalšími částmi pohybového aparátu, které jsou pro jeho správnou funkci rovněž důležité – úzce souvisí se středem těla a břišními svaly, postavením páteře. Cviky tedy nejsou zaměřené primárně jen na posilování a uvolňování pánevního dna, ale sekundárně k tomu přispívají.
Svalovou dysbalancí v oblasti pánve a beder trpí velká část populace. Nerovnováha v této oblasti se může projevovat stažením nebo oslabením svalů nebo kombinací těchto dvou problémů. Právě v tom je Mojžíšové metoda jedinečná a účinná – zapojuje cviky na posílení i relaxaci svalových skupin. Asymetrické postavení pánve způsobuje kromě celkově špatného postavení těla také nedostatečné prokrvení pohlavních orgánů, což ovlivňuje jejich funkci. Nerovnováha se přenáší i do nervů, které vysílají chybné signály a dochází např. k poruše funkce vaječníků nebo útlaku vejcovodu. Pánevní dno je důležité nejen pro početí, ale i těhotenství, představuje oporu pro rostoucí plod a je zásadní i při porodu.
Cviky na pánevní dno podle Mojžíšové
Cviky nepomáhají pouze s léčbou neplodnosti. Ludmila Mojžíšová původně sérii cviků vytvořila pro poruchy pohybového systému. Ulevují například při bolestech kostrče, artróze kyčlí, pomáhají se skoliózou v dětském věku, ale také s bolestí kloubů či hlavy, které jsou často způsobené špatným držením těla. Na souvislost s léčbou neplodnosti přišla slavná fyzioterapeutka náhodou. Několika ženám, které k ní docházely, pomohly cviky s řešením dlouhodobé neplodnosti. Mojžíšová na oblast sterility zaměřila primárně.
Dnes je už je dokázané, že její cviky pomáhají řešit neschopnost otěhotnět, ale také udržet a donosit plod – v případě opakovaných potratů či umělého oplodnění. Usnadňují také porod, protože i při něm jsou svaly pánevního dna podstatné. Ženám cvičení pomáhá s dalšími problémy – inkontinencí, nepravidelnou či bolestivou menstruací, hypoplazií dělohy či neprůchodností vejcovodů. Mírní také potíže, které přichází v klimakteriu.
Zásadní je cvičit správně a pravidelně
Cviky dle metody Mojžíšové zlepšují dynamiku celé páteře, posilují svaly trupu a také pánevního dna. Pro řešení konkrétních problémů je potřeba cvičit tu správnou sestavu cviků např. právě pro podporu otěhotnění. Cviky se provádějí v lehu na zádech na karimatce, v lehu na břiše, v kleče nebo v sedě na židli. Každý pohyb je třeba dělat pomalu, ne rychlým švihem či silou. Ve svalech byste měli cítit protažení či jemné napětí, ale pozor – nikoliv bolest. Kromě správného provedení je také důležitá pravidelnost cvičení – doporučuje se praktikovat minimálně jednou denně půl hodiny.
Cviky nejsou složité, přesto se doporučuje minimálně ze začátku navštívit zkušeného fyzioterapeuta, který vás cviky naučí a dohlédne na to, zda je provádíte správně – např. zkontroluje, jestli zapojujete ty správné svalové skupiny, což je pro dosažení výsledků nezbytné. Při dalších návštěvách fyzioterapeut kontroluje, zda se posiluje pánevní dno či uvolňují blokády kloubů, či páteře v oblasti hrudníku či beder – podle toho, jaké problémy řešíte. Výsledky bývají vidět zhruba po 3 až 6 měsících.
Pro koho je metoda určená?
Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie, pro muže i ženy. Nejčastěji se s ním ale setkávají páry, které řeší neplodnost, a také těhotné ženy – cviky pomáhají nejen během těhotenství (snižují např. riziko předčasného porodu), ale jsou nápomocné i při porodu samotném a také po období šestinedělí, kdy pomáhá ženám dostat svaly zpět do původní funkčnosti. Pánevní dno bývá po porodu často oslabené a způsobuje nepříjemnosti jako je inkontinence, bolest při pohlavním styku, ale také pokles močového měchýře či dělohy. S tím vším dokáže pomoci.
Metoda Mojžíšové nepomáhá s léčbou neplodnosti jen ženám, ale i mužům. Data ukazují, že až 50 % mužů má hodnoty spermiogramu nižší než je norma. Na vině je především životní styl, který je často spojený s nedostatkem pohybu, spánku, stresem, ale také kouření či nadměrné pití alkoholu.
Metoda ověřená desítkami let praxe
Ludmila Mojžíšová díky své rehabilitační metodě pomohla k miminku nespočtu párů. Metoda se rychle rozšířila mezi dalšími odborníky a používá se běžně dodnes. O výsledcích cvičení nemluví pouze osobní zkušenosti, ale také to, že ji často doporučují lékaři a fyzioterapeuti. V roce 1991 byla dokonce tato metoda uznána ministrem zdravotnictví jako metoda první volby k léčbě funkční ženské neplodnosti. Metoda se učí i na univerzitách v rámci oborů fyzioterapie či rehabilitace. Zajímají vás konkrétní příběhy párů, kterým se díky této metodě podařilo počít? Zavítejte do internetových diskuzí těhotných a novopečených matek a přečtěte si desítky zkušeností.
Dlouhodobé přínosy cvičení jsou však mnohem širší, než je pouze zlepšení plodnosti. Pravidelné cvičení podle Mojžíšové pomáhá s bolestmi zad, které trápí většinu dospělé populace. Dále může efektivně pomoci s blokádami žeber, zácpami, chronickými záněty močového měchýře, bolestmi hlavy, ale také zlepšit prožitky při pohlavním styku. Metoda se kromě konkrétních zdravotních výhod zaměřuje i na zlepšení celkové vitality a dlouhodobého zdraví, které neodmyslitelně souvisí se správným fungováním našeho těla.
Zvyšte šanci otěhotnět díky životnímu stylu
Lidské tělo funguje jako propojený systém, ve kterém vše souvisí se vším – od pohybového aparátu přes hormonální rovnováhu až po psychický stav. Plánování rodiny proto není jen otázkou správného načasování, ale také péče o tělo s předstihem, aby bylo připraveno na náročné procesy spojené s početím a těhotenstvím. Pravidelná péče o zdraví nejen zvyšuje šance na otěhotnění, ale také přispívá k hladkému průběhu těhotenství a celkově lepšímu fyzickému stavu.
Jedním z klíčových faktorů zdraví je pravidelné cvičení, které udržuje tělo v kondici. Pro někoho je pohyb naprostou přirozeností a baví ho, jiní se do něj musí nutit. Patříte do druhé skupiny? Snažte se najít takový pohyb, který vás bude alespoň trochu bavit – tanec, plavání, rychlé procházky nebo třeba indiánský běh. Pravidelný pohyb zkrátka prospívá – ale v rozumné míře, extrémní zátěž se při snaze o početí nedoporučuje.
Neméně důležité jsou pro zdravý životní styl a podporu plodnosti faktory jako vyvážená strava, dostatek spánku, eliminace stresu a duševní rovnováha. To vše má zásadní vliv na hormonální systém, který řídí celý reprodukční proces. Dlouhodobé vystavení stresu může narušit menstruační cyklus a způsobit hormonální nerovnováhu, což negativně ovlivňuje šance na početí. Kombinace fyzické aktivity, cvičení podle Mojžíšové a zdravého životního stylu s důrazem na psychické zdraví vytváří optimální podmínky pro tělo i mysl, což přirozeně podporuje plodnost.
Metoda Mojžíšové jako naděje pro početí
Cvičení podle metody Ludmily Mojžíšové přispívá k celkovému zdraví a dává naději na otěhotnění párům, které se potýkají s neplodností. Pokud se snažíte o miminko déle než rok, navštivte lékaře, který díky vyšetřením navrhne další postup. Jde-li o funkční příčinu neplodnosti nebo se na žádný problém nepřijde, dejte šanci Mojžíšové metodě. Nejde o žádné alternativní metody, ale zdravotníky podporovaný způsob řešení problémů s plodností. Nezapomínejte, že pro úspěch je nutné cvičit pravidelně a správně – minimálně zpočátku proto navštivte fyzioterapeuta, který má s touto metodou zkušenosti a potřebné vzdělání.