Znáte nějakou terapeutickou metodu, která překročila svůj stín a pomohla více lidem, než bylo zamýšleno? Jednou z nich je určitě technika
míčkování. Geniálně jednoduchá masážní technika, která dokáže divy
i u malých dětí. Dokonalé skloubení
mateřské lásky a jemné
masáže, kterou se naučí každý. Pojďme se na ni podívat podrobněji.
Co je metoda míčkování a kde se tu vzala
Možná vás to překvapí, ale míčková facilitace (míčkování) je čistě český vynález. Levný a účinný. Zjednodušeně se jedná se o hlazení těla měkkým míčkem pomocí jednoduchých, snadno naučitelných technik. Jeho autorkou je fyzioterapeutka Zdena Jebavá. Ta metodu míčkování poprvé představila před více než 30 lety. Od té doby tato technika ulevila tisícům pacientů. Dokonce vydala knihu - jednoduchou patnáctistránkovou brožuru "Míčkujeme pro zdraví", kam sepsala své tipy, jak správně používat všechny techniky míčkové facilitace.
Na počátku bylo astma. Nebo spíše snaha pomoci především astmatickým pacientům. Metoda míčkování se ukázala být velmi účinná. Dokonce tak, že se rozšířila na další lékařská odvětví. Aktuálně se s ní setkáte třeba na ortopedii, v chirurgii, ve fyzioterapii nebo neurologii. Používá se i při cystické fibróze. Jak míčková facilitace funguje?
Co je podstatou míčkování
Míčková facilitace se zakládá na principu teorie akupunkturních bodů. Rovněž využívá závislosti mezi stažením a uvolněním svalů. Terapie spočívá v hlazení těla měkkým molitanovým míčkem. Stejným, jaký používáme na líný tenis. Míčky na míčkování jsou jen trochu lepší verzí, kterou paní Jebavá ručně vyrábí. Není to nic drastického. Prostě jen pohybujete míčkem na těch správných místech a po správných drahách. S mírným tlakem a bez spěchu.
Na výběr máte dvě techniky:
- Koulení – odvalování míčku zápěstím, dlaní nebo prsty
- Vytírání – posouvání míčku, který držíte v ruce
A výsledek?
- Míčková facilitace není jen povrchová masáž. Dokážete s ní i reflexně působit na vnitřní orgány. Díky hlazení měkkým míčkem rovněž snížíte napětí svalů kolem průdušnic a dýchacích cest i u mezižeberních svalů.
- Díky míčkování uvolníte nahromaděné hleny a usnadníte jejich odkašlávání. Zvládnete s ním utlumit pocity dušnosti a dovolíte se znovu pořádně nadechnout. Kdo to zažil, ví, jaká je to úleva.
- Míčkováním zlepšíte celkovou kondici vašich ratolestí. Poslouží vám i jako prevence proti zánětům dutin.
Jak díky míčkování pomůžete svým dětem
Míčkování má široký záběr, díky kterému nejen pomůžete, ale i posílíte svůj vztah se svým dítětem. Uvidíte, že děti časem samy poznají přicházející obtíže a budou se dožadovat míčkování.
Psychologický účinek míčkování u dětí
Mazlili jste se rádi jako děti? Vsadíme se, že určitě ano. Většině z nás to vydrželo dodnes. Právě na mazlení a blízkém kontaktu závisí
psychoterapeutický účinek míčkování. Zmírněním psychického stresu uvolníte napětí hladké svaloviny plicních cest a zvýšíte imunitu a duševní pohodu vaší ratolesti. K normálnímu dýchání někdy stačí jen změnit náladu. Zkuste to.
Jak míčkování funguje při nachlazení nebo potížích s dýcháním
Při chřipce, onemocnění dýchacích cest nebo nachlazení dokážete míčkováním snížit potřebu antibiotik. U některých dětí zredukujete užívání léků s kortikoidy na minimum. Někdy k nápravě problémů postačí důsledné pravidelné cvičení. Tato metoda je oblíbená i díky tomu, že nezatěžuje organizmus
Co ještě zlepšíte
Míčkováním dosáhnete
hlubšího (břišního)
dýchání, které je kvalitnější a zapojuje i core. S tím souvisí i další benefit - správnou technikou zajistíte
lepší držení těla, které můžete nadále podporovat aktivním cvičením například na
SM systému.
Ani míčkování není všemocné
Míčková facilitace je
skvělá alternativní metoda, která pomáhá v mnoha případech. Není ale všelékem. I proto je dobré mít vždy v lékárně potřebné léky. Při míčkování je vždy doporučeno
spolupracovat s alergologem nebo dětským lékařem obeznámeným s touto technikou.
U míčkování je klíčová
pravidelnost. Nečekejte, že bude hotovo po první aplikaci. Míčky nejsou tak rychlé
Flossband nebo podůrné jako
tejpování mezižeberních svalů, či mezilopatkových svalů, které
s dýcháním a bolestivostí svalů pomáhá při vysoké námaze.
Míčkovat doporučujeme minimálně jednou za den po dobu 2-3 měsíců. Dobré je začít alespoň
měsíc před očekávaným nástupem alergií. Míčkování je vhodné
doplnit dalšími podloženými alternativními metodami. Mezi takové patří například
koupele, pobyty u moře, pití a inhalace minerálních vod či homeopatika. Důležité je i domácí prostředí bez stresu.
Při
nachlazení je dobré míčkování zkombinovat s dalšími
ulevujícími metodami, například
voskovými zábaly s eukalyptem.