Typ: CD
Autor: MUDr. Richard Smíšek
MUDr. Kateřina Smíšková
MUDr. Zuzana Smíšková
Upozornění pro koho je CD určeno
CD je určeno pro terapeuty, kteří se zabývají léčbou skoliózy, a rovněž pro ty, kteří trpí některou formou skoliózy. Toto CD mohou využít všichni, kteří chtějí podobným komplikacím předcházet.
SM systém
Metoda stabilizace páteře spirálními stabilizačními řetězci (
SM systém) pracuje se cviky, které stabilizují oblast hrudníku, abdominální krajinu a pánev. Vytváří tak svalový korzet, který působí na páteř třemi způsoby:
- protahuje ji směrem vzhůru
- vyrovnává ji do centrální linie
- dává ji pohyblivost
Tato metoda vznikla díky MUDr. Richardu Smíškovi, který ji vyvíjí již 32 let. Byla praktikována na souboru 10 000 pacientů. Je aktivně využívána rehabilitačními klinikami, lázněmi, nemocnicemi a rehabilitačními praxemi v Čechách, na Slovensku i v Německu.
Obsah CD
CD se podrobně zabývá problematikou skoliózy a stenózy. Zaměřuje se na jejich aktivní léčbu vytvořením svalového korzetu pomocí metody SM. Informace jsou zde podávány v souborech PDF a pomocí PowerPoint prezentací. V kapitole zabývající se stenózou jsou videa s ukázkami cvičení (ve formátech MP4 a MPG).
Skolióza obecně
V obecné části je popsána teorie a fotografie a nákresy uvádějí některé ukázkové případy. Do fotografií je zakreslena poloha dotčených svalů. Jsou zde i RTG snímky a rady, jak je pořizovat. Jednotlivé případy jsou porovnány na začátku cvičení a po 9 měsících.
Organizace péče
Zde je v krocích uvedeno, jak postupovat při léčbě skoliózy spirální stabilizací latissimus dorsi. Dále jsou probrány formy léčby, prevence a problematika používání korzetu.
Léčebné kroky
14 léčebných kroků pro léčbu skoliózy od vytvoření svalového korzetu až po mobilizaci celé páteře. U každého kroku jsou na fotografiích ukázány cviky s vyobrazením zapojených svalů a stručným popisem.
RTG – porovnání snímků
Na příkladech radí, co mají snímky obsahovat a jak RTG snímky vyhodnocovat. Jsou zde uvedeny konkrétní ukázky snímků s popisky.
Postup léčby
Popisuje postup aktivní léčby od vytvoření dynamického svalového korzetu. Jsou zde uvedeny doplňkové informace, např. vývojová stadia křivky nebo aktivní terapie. Tato část je pouze slovní, bez obrazové dokumentace.
Postup léčby pro fyzioterapeuty
Odborná kapitola určená pro fyzioterapeuty. Probírá se zde způsob léčby skoliózy a její jednotlivé kroky. Tato kapitola obsahuje velké množství odborných nákresů svalů, popisů cviků i fotografií zobrazujících jejich provedení.
Jsou zde uvedeny jednotlivé léčebné kroky, informace, jak při léčbě spolupracovat a jak má léčba probíhat v závislosti na typu pacienta a velikosti křivky.
Přednáška
Podklady k přednášce na téma skolióza a její léčba.
Konkrétní případy
Na skutečných případech je zde ukázáno, jak řešit skoliózu v různém věku a stadiu. Jsou zde uvedeny následující kategorie:
- 5 let – vznik křivky
- 12 let – skolióza
- 21 let – křivka 50° dle Cobba
- 39 let
- 40 let – skolióza 40° v hrudní i bederní oblasti
- 67 let – stenóza
U každého případu je uvedena anamnéza, jsou zde RTG snímky s popisem problému. Dále je uvedeno, jak danou situaci řešit, a jsou zde navrženy postupy léčby a cviky. Na fotografiích je zobrazen postup cvičení a porovnání stavu, jaký byl na začátku a po určité době cvičení.
Je zde rovněž uveden závěr – jak se změnil stav pacientky, jaká jsou doporučení pro další léčbu a čemu se vyvarovat.
PDF – diagnóza – 12 let 1
PDF – skolióza 40 let – nákresy cviků 1
PDF – skolióza 40 let – porovnání 1
PDF – léčebné kroky – ukázka cviků 1
Vzhledem k tomu, že účinnost cviků závisí na jejich správném provedení, doporučujeme všechna cvičení konzultovat s odbornými terapeuty.
Co je dobré vědět?
Skolióza je fixované patologické zakřivení páteře v důsledku poruchy spirální stabilizace.
Skoliózu zhoršují:
- sedy, lehy ve všech variantách (posilují m. iliopsoas a prohlubují bederní křivku, přetěžují svaly šíje)
- cvičení na čtyřech (vytváří flekční pohybové vzory, zkracuje flexory v pletenci ramenním i pánevním, natahování dolní a horní končetiny v této pozici stlačuje páteř)
- chybné cvičení na fitness strojích, zvedání činek
- plavání, jízda na kole, bruslení (i na kolečkových bruslích) – chybná šikmá osa pohybu
- aerobik
- některé cviky z běžného fitness cvičení
Z každodenních úkonů je to:
- sezení – ve škole, v práci, jízda autem, práce s PC (zde je indikován podpůrný korzet nebo alespoň elastický pás)
- práce v předklonu (vaření, výroba na pásu)
- nošení a zdvihání břemen
- nošení batohů, školních brašen
- nošení kabelek, fotoaparátů přes jedno rameno